2021 정기 공동 의회 (2021 Congregational Meeting)

January 31th, 2021

 

President: Paul Cha

Secretary: 박찬익 (Chahn Bak)

Treasurer: Gerry Bieringer

 

Order:                                               

 

               1) 회원 점명 (quorum call)

          2) 개회 선언 (Call to order)

          3) 기도 (Opening Prayer)

          4) 2021 교회 법인회 구성에 관한 (New Corporation Officers for 2021)

          5) 2020 회계연도 결산보고 (2020 Financial Report)

   6) 2021 회계연도 예산안 발표 심의 (2021 Budget plan review &  Decision)                 

           7) 2021 교회 새운영 조직 (2021 New Church Ministry Structure)

           8) 기타 회중 안건 (Other agenda from congregation)

   9) 정회 동의 (Motion for adjournment)

  10) 기도 (Prayer)

 

1.    2021년도 교회 법인회 구성에 관한건 (Corporation Officers for 2021)

a.     2020 current Corporation Offices: Paul Cha(President), Gerry Bieringer (Treasurer), Chahn Bak (Secretary)

b.    2021 New Elections Process – Nominations from congregation/ Voting by secret ballot (Article 7)

                                                    i.     President

                                                  ii.     Secretary

                                                iii.     Treasurer

1.    Assistant

2.    Assistant

 

2.    2020 회계연도 결산 보고 (2020 Financial Report) – Treasurer (Gerry)

 

3.    2021회계연도 예산안 발표및 심의 (2021 budget plan review and decision) – Treasurer (Gerry)

 

4.    2021 교회 운영 조직 (2021 Church Ministry Structure)

1)   담임목사 (Senior Pastor) – Paul Cha (Teaching Elder)

2)   당회 (Session) – Gerry Bieringer (Ruling Elder), Paul Cha (TE)

3)   제직회 (Administrative Committee) – 장로(Elder), 안수집사(Ordained Deacons, 권사(Deaconess), 당회에서 인정된자(Anyone approved by session (Article 3)

A.   남자 (Men) – Gerry Bieringer 장로 (elder)

B.   여자 (Women) –Hye Bieringer 김혜경 시무권사 (Deaconess),

C.   새교회 직분자 후보들: 후보로 추천되어 6개월 훈련받고 과정을 이수하며 나중에 공동의회에서 3분의 2이상의 투표로 결정되어질 후보자들: 2021 new church officers candidates:  Those who are nominated, planned to get trained(6 months), and need to receive a 2/3 of the votes from the congregation later

4)   교회 사역부 (Ministry Staff) – Pending/ waiting for sign-up

o   남선교회 (Men’s Group) They can decide their own name

o   여선교회 (Women’s Group) They can decide their own name

o   교부(Fellowship) – 홍성애Sung A Hong

o   예배부 (Worship Management)

o   미화부 (Service) – 박영미 (Yong M. Park)

o   새가족부(New Family)

o   중보기도팀 (Intercessory Prayer Team)

o   건축부 (Building)

 

5.      Election Process

a.      Recommend two deacons and two deaconess for our church size (교회 사이즈를 두명 안수집사, 두명 권사 정도를 추천)

b.    Process

                                                    i.      Session recommends qualified candidates according to the Church bylaws (당회에서 자격있는 이름들 추천)

1.    Article 2 & 3:  Two years attendance/ at least one year serving – Deacon (over 40 years old), Deaconess (over 50 years old) (교회 헌법 2 3: 2년이상 출석, 1년이상 봉사), 안수 집사는 40 이상, 권사는 50세이상

                                                 ii.     Congregation nominate a candidate from the list of the names recommended by session (A nominee requires more than two people recommendations) – 회중에서 당회에서 추천한 성도들 가운데 추천, 후보자는 두명 이상의 추천을 받아야

                                               iii.     Interview with the nominated candidates (accept or denial) – 지명된 자와 인터뷰, 승인 또는 철회

                                                iv.     Training Course  6 months  – Theology, bible, church law, readings, etc. (훈련 기간 6개월에서 1년이상신학, 성경, 교회 헌법, 독서등,  이후에 필기와 실기 통과)

                                                  v.     Test(Written and floor exam) by the Korean SE Presbytery (필기와 실기 시험, 노회 주관)

                                                vi.     Congregational Vote in July (공동 의회 투표)

1.    Requires 2/3 vote from congregational approval (2/3이상의 찬성)

                                              vii.     Appointment Ceremony in September (7월에 임명식)

 

c.     Names that are eligible for candidates (two years attendance and one year serving and recommended by the session) – 당회에서 추천할수 있는 남자와 여자 성도님들 (2년이상 출석, 1 이상 봉사)

                                                   i.     Men(남자)  – Tony, Chahn Bak(박찬익), Fritz Waterman

                                                 ii.     Women – Son Cha(오선자), Hye Freeman(최혜성), Chong Hoover(원종순), Yong Ran Koo(구영란), Sung A Hong(홍성애), Jenny Lim(임성옥), SeWon Waterman(김세원), 박영미(Yong Mee Park)